Bel Fuse 0679L0500-05
Fuse Chip Fast Acting 0.5A 125V SMD Solder Pad 2410 6.1 X 2.54 X 2.79mm Ceramic T/R Automotive
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Bel Fuse 0679L0500-05.
IHS
Datasheet4 pages3 years ago
Electro Sonic
Inventory History
3 month trend:
-2.97%
CAD Models
Download Bel Fuse 0679L0500-05 symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
SnapEDA
SymbolFootprint
3DDownload
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Country of OriginMainland China
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8536.10.00.40
Introduction Date2015-12-03
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Bel Fuse0679L0630-01
Fuse Chip Fast Acting 0.63A 125V SMD Solder Pad 2410 Ceramic T/R Automotive AEC-Q200
Bel FuseSSQ 630/1K
Electric Fuse, Very Fast Blow, 0.63A, 125VAC, 50A (IR), Surface Mount, 2410
Bel Fuse0679L0630-05
Electric Fuse, Very Fast Blow, 0.63A, 125VAC, 125VDC, 50A (IR), Surface Mount, 2410
Littelfuse0251.630MAT1L
Fuse Subminiature Very Fast Acting 0.63A 125V Axial 2.8 X 7.11mm Ceramic Ammo Medical CSA/UL
Schurter3413.0113.22
Fuse Chip Very Fast Acting 0.5A 125V SMD Solder Pad 1206 Glass T/R cULus
Schurter3413.0112.22
Fuse Chip Very Fast Acting 0.375A 125V SMD Solder Pad 1206 Glass T/R cULus
Descriptions
Descriptions of Bel Fuse 0679L0500-05 provided by its distributors.
Electric Fuse, Very Fast Blow, 0.5A, 125VAC, 125VDC, 50A (IR), Surface Mount, 2410
SMD Fuse, Fast Acting, 500 mA, 125 VAC, 125 VDC, 2410 [6125 Metric], 0679L
125V 125V 0.08A2S Board Mount (Cartridge Style Excluded) 500mA 2410 6.1mm*2.54mm*2.79mm
2410 SMT Fuse Quick Acting 500mA
Surface Mount Fuses 500mA, 125 VAC / VDC