Analog Devices AD8010ARZ-16-REEL7
Operational Amplifier, 1 Func, 15000uV Offset-Max, BIPolar, PDSO16
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Analog Devices AD8010ARZ-16-REEL7.
HQonline
Datasheet12 pages25 years ago
iiiC
SHENGYU ELECTRONICS
Inventory History
3 month trend:
+0.00%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
EE Concierge
SymbolFootprint
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
86,681
Authorized Distributors
1
Case/Package
SOIC
SOIC W
SOIC W
Number of Pins
16
Number of Circuits
1
Slew Rate
800 V/µs
800 V/µs
800 V/µs
Gain Bandwidth Product
Input Offset Voltage (Vos)
5 mV
5 mV
5 mV
Power Supply Rejection Ratio (PSRR)
66 dB
66 dB
Common Mode Rejection Ratio
54 dB
54 dB
Min Supply Voltage
9 V
9 V
9 V
Max Supply Voltage
12 V
12 V
12 V
Operating Supply Current
15.5 mA
17 mA
17 mA
Related Parts
Analog DevicesAD825AR-16-REEL7
Contains Lead Lead Tin GULL WING Surface Mount J-FET Amplifier 12nV/sqrt Hz 80dB 6pF 140V/mus
Analog DevicesAD825AR-16-REEL
Texas InstrumentsLMH6503MA/NOPB
ROHS3Compliant EAR99 LMH6503 Matte Tin (Sn) op amp buffer circuit 8.65mm 11muA 5V 57dB
Texas InstrumentsLMH6503MAX/NOPB
ROHS3Compliant EAR99 LMH6503 Tape & Reel (TR) op amp amplifier circuit 8.65mm 11muA 5V 57dB
Analog DevicesAD811ARZ-16-REEL7
Op-Amp, Wsoic-16, -40 To 85Deg C Rohs Compliant: Yes |Analog Devices, Inc. AD811ARZ-16-REEL7
Texas InstrumentsLMH6503MA
LMH6503 Wideband, Low Power, Linear Variable Gain Amplifier | IC OPAMP VGA 1 CIRCUIT 14SOIC
Descriptions
Descriptions of Analog Devices AD8010ARZ-16-REEL7 provided by its distributors.
OP-AMP 15000 uV OFFSET-MAX 90 MHz BAND WIDTH PDSO16
ADSL Driver Single 16-Pin SOIC W T/R
Contains Lead GULL WING Surface Mount Current Feedback Current Feedback Amplifier 54dB 2.75pF 800V/mus -40C~85C
The AD8010 is a low power, high current amplifier capable of delivering a minimum load drive of 175 mA. Signal performance such as 0.02% and 0.03° differential gain and phase error is maintained while driving eight 75 ohm back terminated video lines. The current feedback amplifier features gain flatness to 60 MHz and –3 dB (G = +1) signal bandwidth of 230 MHz and only requires a typical of 15.5 mA supply current from ±5 V supplies. These features make the AD8010 an ideal component for Video Distribution Amplifiers or as the drive amplifier within high data rate Digital Subscriber Line (VDSL and xDSL) systems.