Amphenol 17EHD026PAA000
Conn D-Subminiature PIN 26 POS Solder Cup ST Thru-Hole 26 Terminal 1 Port
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Amphenol 17EHD026PAA000.
Future Electronics
Datasheet1 page11 years ago
Datasheet1 page11 years ago
RS (Formerly Allied Electronics)
Master Electronics
element14 APAC
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8536.69.40.30
Introduction Date2006-10-04
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 7 months ago)
Related Parts
Conn High Density D-Sub M 26 POS 2.29mm Solder ST Thru-Hole 26 Terminal 1 Port
AmphenolL717HDA26P
Conn High Density D-Sub PIN 26 POS 1.14mm Solder Cup ST Cable Mount 26 Terminal 1 Port
Conn High Density D-Sub PIN 26 POS Solder ST Thru-Hole 26 Terminal 1 Port Tray
Conn High Density D-Sub M 26 POS 1.14mm Solder RA Thru-Hole 26 Terminal 1 Port Tray
TE Connectivity1658671-1
D Sub Connector Housing, 26 Ways, High Density D Sub, 2, AMPLIMITE HDP-22, Plug, Steel Body
HARTING Elektronik09562005604
D Subminiature Connector, 26 Contact(s), Male, 0.09 inch Pitch, Solder Terminal, Hole .12
Conn High Density D-Sub PIN 26 POS 2.29mm Solder RA Thru-Hole 26 Terminal 1 Port
HARTING Elektronik09562617700
Conn High Density D-Sub PIN 26 POS 2.29mm Solder ST Thru-Hole 26 Terminal 1 Port
Descriptions
Descriptions of Amphenol 17EHD026PAA000 provided by its distributors.
D Subminiature Connector, 26 Contact(s), Male, Solder Terminal, Locking
D-Sub, Stamped Signal 3A, High Density, Straight Soldercup, 26 Pin, Flash Gold, Clear Hole Panel Mounting, Without Bracket, Without Boardlock
CONNECTOR, HD D SUB, PLUG, 26POS; No. of Contacts: 26Contacts; Gender: Plug; Contact Termination Type: Solder Cup; D Sub Shell Size: DA; Product Range: 17EHD Series; Connector Body Material: Steel Body; Contact Material: Copper
D Sub Connector, High Density-Hd, 26 Position, Pin; Rango De Producto:Serie 17Ehd; Carcasa D Sub, Tamaño:Da; Género:Macho; Núm. De Contactos:26; Material Del Cuerpo Del Conector:Acero; Tipo De Terminación Del Contacto:Soldable |Amphenol Communications Solutions 17EHD026PAA000