Abracon ASEMB-16.000MHZ-XY-T
Oscillator MEMS 16MHz ±10ppm (Stability) 15pF LVCMOS 55% 1.8V/2.5V/3.3V Automotive 4-Pin QFN SMD T/R
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Abracon ASEMB-16.000MHZ-XY-T.
IHS
Datasheet5 pages15 years ago
Sager Electronics
Electro Sonic
Master Electronics
Future Electronics
Inventory History
3 month trend:
-64.28%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
Component Search Engine
SymbolFootprint
3DDownload
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
21,961
Authorized Distributors
6
Frequency
16 MHz
Frequency Stability
10 ppm
Max Supply Current
15 mA
Operating Supply Voltage
3.3 V
Mount
Surface Mount
Supply Chain
Country of OriginThailand
Introduction Date2012-03-01
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 8 months ago)
Related Parts
Descriptions
Descriptions of Abracon ASEMB-16.000MHZ-XY-T provided by its distributors.
Mems Osc, 16Mhz, Cmos, 3.2Mm X 2.5Mm Rohs Compliant: Yes |Abracon ASEMB-16.000MHZ-XY-T
MEMS Oscillator, 16 MHz, SMD, 3.2mm x 2.5mm, 10 ppm, 3.3 V, ASEMB
CMOS Output Clock Oscillator, 1MHz Min, 150MHz Max, 16MHz Nom, CMOS
Standard Clock Oscillators MEMS OSC XO 16.0000MHZ CMOS SMD