Abracon ASDMB-16.000MHZ-XY-T
Oscillator MEMS 16MHz ±10ppm (Stability) 15pF LVCMOS 55% 1.8V/2.5V/3.3V Automotive 4-Pin QFN SMD T/R
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Abracon ASDMB-16.000MHZ-XY-T.
IHS
Datasheet5 pages15 years ago
JRH Electronics
3 month trend:
-12.57%
SnapEDA
Footprint
Download
Stock
64,312
Authorized Distributors
6
Frequency
16 MHz
16 MHz
16 MHz
Frequency Stability
10 ppm
10 ppm
10 ppm
Max Supply Current
16 mA
6.3 mA
6.3 mA
Operating Supply Voltage
3.3 V
3.3 V
3.3 V
Mount
Surface Mount
Standard, Surface Mount
Standard, Surface Mount
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
MEMS Oscillator, 16 MHz, SMD, 7mm x 5mm, 10 ppm, 3.3 V, ASVMB
Descriptions
Descriptions of Abracon ASDMB-16.000MHZ-XY-T provided by its distributors.
Mems Osc, 16Mhz, Lvcmos, 2.5Mm X 2Mm Rohs Compliant: Yes |Abracon ASDMB-16.000MHZ-XY-T
MEMS Oscillator, 16 MHz, SMD, 2.5mm x 2mm, 10 ppm, 3.3 V, ASDMB
MEMS OSC XO 16.0000MHZ LVCMOS, 2.5x2mm, RoHS
Abracon SCT
CMOS Output Clock Oscillator, 16MHz Nom
Standard Clock Oscillators 16.0 MHZ 10PPM -40+1 05
LVCMOS 16mA 15pF ¡À10ppm 16MHz 2.5mm*2mm*900¦Ìm