Abracon ASDMB-16.000MHZ-LY-T
Oscillator MEMS 16MHz ±10ppm (Stability) 15pF LVCMOS 55% 1.8V/2.5V/3.3V Automotive 4-Pin QFN SMD T/R
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Abracon ASDMB-16.000MHZ-LY-T.
IHS
Datasheet5 pages15 years ago
Sager Electronics
Master Electronics
Abracon SCT
Factory Futures
Inventory History
3 month trend:
-7.20%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
SnapEDA
3DDownload
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
7,849
Authorized Distributors
6
Frequency
16 MHz
16 MHz
16 MHz
Frequency Stability
10 ppm
10 ppm
10 ppm
Max Supply Current
16 mA
16 mA
16 mA
Operating Supply Voltage
3.3 V
3.3 V
3.3 V
Mount
Surface Mount
Surface Mount
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
MEMS Oscillator, 16 MHz, SMD, 7mm x 5mm, 10 ppm, 3.3 V, ASVMB
Descriptions
Descriptions of Abracon ASDMB-16.000MHZ-LY-T provided by its distributors.
MEMS Oscillator, 16 MHz, SMD, 2.5mm x 2mm, 10 ppm, 3.3 V, ASDMB
Mems Osc Xo 16.0000Mhz Lvcmos/Tape & Reel (Tr) Rohs Compliant: Yes |Abracon ASDMB-16.000MHZ-LY-T
Standard Clock Oscillators MEMS OSC XO 16.0000M HZ LVCMOS
MEMS OSC XO 16.0000MHZ LVCMOS, 2.5x2mm, RoHS
Abracon SCT
1.8V~3.3V ¡À10ppm 16MHz QFN 2.5mm*2mm*900¦Ìm
CMOS Output Clock Oscillator, 16MHz Nom