Abracon ASEMB-100.000MHZ-XY-T
Oscillator MEMS 100MHz ±10ppm (Stability) 15pF LVCMOS 55% 1.8V/2.5V/3.3V 4-Pin QFN SMD T/R
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Abracon ASEMB-100.000MHZ-XY-T.
IHS
Datasheet5 pages15 years ago
JRH Electronics
Electro Sonic
Sager Electronics
Master Electronics
Inventory History
3 month trend:
-16.35%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
Component Search Engine
SymbolFootprint
3DDownload
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
46,990
Authorized Distributors
6
Frequency
100 MHz
100 MHz
100 MHz
Frequency Stability
10 ppm
10 ppm
10 ppm
Max Supply Current
15 mA
16 mA
16 mA
Operating Supply Voltage
3.3 V
3.3 V
3.3 V
Mount
Surface Mount
Surface Mount
Supply Chain
Country of OriginThailand
Introduction Date2012-03-01
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Oscillator MEMS 100MHz ±10ppm (Stability) 15pF LVCMOS 55% 1.8V/2.5V/3.3V Automotive 4-Pin QFN SMD T/R
3.3 V 100 MHz Surface Mount Low-Power Precision CMOS Oscillator - VDFN-4
MEMS Oscillator, 100 MHz, SMD, 3.2mm x 2.5mm, 10 ppm, 3.3 V, DSC1001
MEMS OSC, LVCMOS, 100MHz, 10PPM, 1.8-3.3V, -40 to 105C, 5.0x3.2mm
Descriptions
Descriptions of Abracon ASEMB-100.000MHZ-XY-T provided by its distributors.
MEMS Oscillator, 100 MHz, SMD, 3.2mm x 2.5mm, 10 ppm, 3.3 V, ASEMB
CMOS Output Clock Oscillator, 1MHz Min, 150MHz Max, 100MHz Nom, CMOS
Standard Clock Oscillators MEMS OSC XO 100.0000MHZ CMOS SMD
CMOS 1.8V 3.6V 16mA 15pF ¡À10ppm 100MHz QFN 3.2mm*2.5mm*900¦Ìm
ASEMB Series 100Mhz Oscillators
Mems Oscillator, 100Mhz, 3.2 X 2.5Mm, Cmos; Frequency Nom:100Mhz; Oscillator Case:Smd, 3.2Mm X 2.5Mm; Frequency Stability +/-:10Ppm; Supply Voltage Nom:2.5V; Product Range:Pure Silicon Asemb Series; Operating Temperature Min:-40°C Rohs Compliant: Yes |Abracon ASEMB-100.000MHZ-XY-T