Abracon AOCJY-40.000MHZ-E-SW
Oscillator VC-OCXO 40MHz ±0.01ppm (Stability) Sinewave 3.3V 5-Pin SMD Tray
Production
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Abracon AOCJY-40.000MHZ-E-SW.
Electro Sonic
Datasheet7 pages3 years ago
JRH Electronics
Sager Electronics
Abracon SCT
Inventory History
3 month trend:
-15.58%
Supply Chain
Country of OriginMainland China
Introduction Date2009-01-23
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
ASV Series 40 MHz 7 x 5.08 mm 3.3 V ±20 ppm SMT Crystal Clock Oscillator
CTS ComponentsCB3LV-3I-40M0000
CB3LV Series 40 MHz 7 x 5 mm 3.3 V ±50 ppm SMT HCMOS/TTL Clock Oscillator
Oscillator XO 40MHz ±30ppm 15pF HCMOS/TTL 60% 3.3V 4-Pin SMD T/R
ECS InternationalECS-3953M-400-AU-TR
Oscillator XO 40MHz ±100ppm 15pF HCMOS 60% 3.3V Automotive 4-Pin Mini-SMD T/R
Oscillator XO 40MHz ±50ppm 15pF HCMOS/TTL 60% 3.3V 4-Pin SMD T/R
Oscillator MEMS 40MHz ±25ppm (Stability) 15pF CMOS 55% 3.3V 4-Pin QFN SMD T/R
Descriptions
Descriptions of Abracon AOCJY-40.000MHZ-E-SW provided by its distributors.
0V~3.465V 3.135V 3.465V 15pF 40MHz SMD 25.4mm*22mm*12.7mm
Sine Output Oscillator, 1MHz Min, 100MHz Max, 40MHz Nom
XTAL OSC VCOCXO 40.0000MHZ SNWV, 25.4x22mm, RoHS
Abracon SCT
OCXO Oscillators 40 MHZ 5.0V -40+75C