Abracon ASFL1-40.000MHZ-EK-T
Oscillator Xo 40MHZ ±30PPM 15PF Hcmos/ttl 60% 3.3V 4-PIN SMD T/r
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Abracon ASFL1-40.000MHZ-EK-T.
Newark
Datasheet2 pages18 years ago
Future Electronics
JRH Electronics
3 month trend:
-14.17%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
SnapEDA
Footprint
Download
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
CTS ComponentsCB3LV-5I-40M0000
SMD Crystal Oscillator 40MHz 3.3V 50pF 4-Pin CSMD T/R
Oscillator XO 40MHz ±30ppm 15pF HCMOS/TTL 60% 3.3V 4-Pin DIP Module Thru-Hole
Oscillator MEMS 40MHz ±25ppm (Stability) CMOS 55% 2.5V/3.3V 4-Pin QFN SMD T/R
OSCILLATOR, 40MHZ, DIP-4, HCMOS / TTL; F; Frequency Nom:40MHz; Stability + -:30ppm; Oscillator
CTS ComponentsCB3LV-5I-37M0560
XTAL OSC XO 37.0560MHZ HCMOS TTL
Oscillator MEMS 40MHz ±25ppm (Stability) 15pF LVCMOS 55% 2.5V/3.3V 6-Pin VDFN SMD T/R
Descriptions
Descriptions of Abracon ASFL1-40.000MHZ-EK-T provided by its distributors.
OSCILLATOR, CERAMIC, HCMOS/TTL, 40.000MHZ, 30PPM, 5 X 3.2 X 1.6, 3 VDC
ASFL1 Series 40 MHz 5 x 3.2 mm 3.3 V ±30 ppm SMT Crystal Clock Oscillator
Oscillator, 40Mhz, 5 X 3.2Mm, Hcmos/Ttl; Frequency Nom:40Mhz; Frequency Stability +/-:30Ppm; Oscillator Case:Smd, 5Mm X 3.2Mm; Supply Voltage Nom:3.3V; Product Range:Asfl1 Series; Operating Temperature Min:-20°C; Frequency:40Mhz Rohs Compliant: Yes |Abracon ASFL1-40.000MHZ-EK-T