Abracon AIRD-01-471K
Ind Power 470uH 10% 1KHz Ferrite 800mA Radial Bulk
Obsolete
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Abracon AIRD-01-471K.
Master Electronics
Datasheet2 pages21 years ago
Abracon SCT
CAD Models
Download Abracon AIRD-01-471K symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8504.50.80.00
Introduction Date1999-06-01
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 3 months ago)
LTB Date2026-01-30
Related Parts
Inductor Power Unshielded Drum Core 470uH 10% 10KHz Ferrite 1.3A 0.568Ohm DCR RDL
General Purpose Inductor, 470uH, 10%, 1 Element, Ferrite-Core
Ind High Current RF Choke Bobbin Core 470uH 10% 1KHz Ferrite 1.2A AXL
Wurth Elektronik7447211471
Inductor, 470Uh, Unshielded, 1.35A Rohs Compliant: Yes |Würth Elektronik 7447211471
Wurth Elektronik744743471
FIXED IND 470UH 580MA 1.5 OHM TH
Descriptions
Descriptions of Abracon AIRD-01-471K provided by its distributors.
Ind 470.00 Uh 0.800 A 636.00 Mohm/ Bulk Rohs Compliant: Yes |Abracon AIRD-01-471K
Power Inductors - Leaded FIXED IND 470UH 800MA 636 MOHM