Abracon AIML-1206-330K-T
Ind RF Chip Shielded Multi-Layer 33uH 10% 1MHz 40Q-Factor Ferrite 5mA 1206 T/R
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Abracon AIML-1206-330K-T.
CAD Models
Download Abracon AIML-1206-330K-T symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
2,343
Authorized Distributors
5
Inductance
33 µH
33 µH
Tolerance
10 %
10 %
Current Rating
5 mA
5 mA
Shielding
Shielded
Shielded
DC Resistance (DCR)
1.05 Ω
1.05 Ω
Q Factor
40
Test Frequency
1 MHz
1 MHz
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8504.50.80.00
Introduction Date2004-10-14
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Inductor RF Chip Shielded Multi-Layer 33uH 10% 1MHz 25Q-Factor Ferrite 5mA 1.25Ohm DCR 0805 T/R
General Purpose Inductor, 33uH, 10%, 1 Element, Ferrite-Core, Reflow soldering, 4532/1812
Inductor RF Shielded Multi-Layer 33uH 10% 400KHz 30Q-Factor Ferrite 0.005A 1.25Ohm DCR 0805 T/R
Ind Shielded Multi-Layer 33uH 10% 400KHz 30Q-Factor Ferrite 5mA 0805
Inductor Power Chip Unshielded Wirewound 33uH 10% 1MHz Ferrite 0.31A 1Ohm DCR 1812 T/R
Inductor Power Chip Unshielded Wirewound 33uH 10% 1MHz Ferrite 0.2A 1.43Ohm DCR 1210 T/R
Descriptions
Descriptions of Abracon AIML-1206-330K-T provided by its distributors.
General Purpose Inductor, 33uH, 10%, 1 Element, Ferrite-Core, SMD, 1206
Ind 33.00 Uh 0.005 A 1050.00 Mohm/ Tape & Reel (Tr) Rohs Compliant: Yes |Abracon AIML-1206-330K-T
RF Inductors - SMD FIXED IND 33UH 5MA 1.05 OHM SMD