Abracon ABM2-40.000MHZ-D4YF-T
Parallel - Fundamental Quartz Crystal, 40MHz Nom
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Abracon ABM2-40.000MHZ-D4YF-T.
IHS
Datasheet4 pages6 years ago
LKR
Sager Electronics
X-ON
Abracon SCT
Inventory History
3 month trend:
+0.00%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
SnapEDA
3DDownload
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Country of OriginMainland China
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8541.60.00.60
Introduction Date2020-02-21
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 3 months ago)
Related Parts
Crystal 40.0000Mhz 18Pf Smd/Tape & Reel (Tr) Rohs Compliant: Yes |Abracon ABM3C-40.000MHZ-D4Y-T
Crystal 40MHz ±30ppm (Tol) ±30ppm (Stability) 18pF FUND 40Ohm Automotive 2-Pin HC-49/US SMD T/R
Crystal 40MHz ±30ppm (Tol) ±30ppm (Stability) 18pF FUND 40Ohm 4-Pin SMD T/R
Crystal 40MHz ±30ppm (Tol) ±30ppm (Stability) 18pF FUND 60Ohm 4-Pin SMD T/R
Crystal 36MHz ±30ppm (Tol) ±30ppm (Stability) 18pF FUND 50Ohm 4-Pin CSMD T/R
Descriptions
Descriptions of Abracon ABM2-40.000MHZ-D4YF-T provided by its distributors.
CRYSTAL 40.0000MHZ 18PF SMD, 8x4.5mm, RoHS
Abracon SCT
18pF ¡À30ppm ¡À30ppm 40MHz 50¦¸ 10¦ÌW SMD 8mm*4.5mm*1.8mm
Crystals 40.0MHz 18pF 30ppm -40C +85C