Panduit BSV18X-MY
Butt Splice Terminal 18-22AWG Copper Red 16.16mm Tin PAN-TERM® Box
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Panduit BSV18X-MY.
IHS
Datasheet1 page0 years ago
element14 APAC
_legacy Avnet
RS (Formerly Allied Electronics)
Inventory History
3 month trend:
+30.44%
Supply Chain
Country of OriginMX
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8536.90.40.00
Introduction Date2005-05-01
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Quick Disconnect Terminal, Disco-Lok DNF-FIB, Female Quick Disconnect, 6.35mm x 0.81mm
Quick Disconnect Terminal 18-22AWG Brass Red F 19.81mm Electro Tin InsulKrimp™ T/R
Avikrimp Snap Plug Receptacle for 18-22 AWG Wire, PVC, Fits Male Plug Diameter 3.96mm
Quick Disconnect Terminal, DNF, Female Quick Disconnect, 6.35mm x 0.81mm, 0.25 x 0.032, 22 AWG
Quick Disconnect Terminal 18-22AWG M 22.9mm 10.7mm Nickel Loose Piece
22-18 GA Window Butt Splice Insulated Red Nylon W/ Sleeve disco VEN no replacement
Descriptions
Descriptions of Panduit BSV18X-MY provided by its distributors.
Panduit BSV18X-MY Pan-Term Butt Splice, Insulated, Vinyl, 22-18 AWG, Red, 1000Pcs
CRIMP TERMINAL, RED, INSULATION MATERIAL VINYL, TIN-PLATED
Splice Terminal 18-22AWG 26.16mm Tin Bulk
Butt Splice Connector, vinyl insulated, 22 to 18 AWG, PK1000
Panduit Sales Corp Butt SpliceVinyl Insul22û18AwgPk100
Pan-Term Insulated Terminals BUTT SPLICE 22-18
18 AWG Max, Vinyl Insulation, 600 V, 1000 PK
PANDUIT Butt Splice, 22-18 AWG, vinyl insul.
Expanded wire entry designed to accommodate wire with a larger insulation thickness. Designed to splice two solid or stranded wires together to repair or lengthen wires. Brazed seam protects terminal barrel from splitting during the crimp process. Internal wire stop assures proper length of insertion into terminal barrel. UL Flammability UL 94V-0. maximum insulation temperature 221 Degrees Fahrenheit (105 Degrees Celsius). UL and CSA rated up to 600 Volts per UL 486C