Yageo Group YC248-FR-0756RL
Res Thick Film Array 56 Ohm 1% ±200ppm/C ISOL Epoxy 16-Pin 1606(8 X 0602) Convex SMD T/R
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group YC248-FR-0756RL.
IHS
Datasheet13 pages2 years ago
Newark
Future Electronics
HQonline
Supply Chain
Country of OriginMainland China, Taiwan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.20
Introduction Date2008-11-03
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
PanasonicEXB-2HV560JV
Res Thick Film Array 56 Ohm 5% 1/4W ±200ppm/°C ISOL Molded 16-Pin 1506(8 X 0402) Convex SMD Punched Carrier T/R
Yageo GroupYC164-FR-0756RL
Res Thick Film Array 56 Ohm 1% ±200ppm/°C ISOL Molded 8-Pin 1206(4 X 0603) Convex SMD Paper T/R
Yageo GroupYC248-JR-0756RL
Res Thick Film Array 56 Ohm 5% ±200ppm/C ISOL Epoxy 16-Pin 1606(8 X 0602) Convex SMD Automotive T/R
CTS Components741X163560JP
Res Thick Film Array 56 Ohm 5% 0.5W(1/2W) ±200ppm/C ISOL 16-Pin 1506(8 X 0602) Convex SMD Medical T/R
Yageo GroupYC124-FR-0756RL
Array/Network Resistor, Isolated, Metal Glaze/thick Film, 0.0625W, 56ohm, 25V, 1% +/-Tol, Surface Mount, 0408
RES NTWK ARRAY 56 OHM 1/16W 5% 0603 8 ELEMENT SMD
Descriptions
Descriptions of Yageo Group YC248-FR-0756RL provided by its distributors.
Array/Network Resistor, Isolated, Metal Glaze/thick Film, 0.0625W, 56ohm, 50V, 1% +/-Tol, 200ppm/Cel, Surface Mount, 0616
1606Convex Long Side Terminals ARRAY/NETWORK RESISTOR YC248 0.157Lx0.063W 4.00mmx1.60mm 56Ohm ±200ppm/C ±1%
YC248-FR-0756RL, YAGEO / YAGEO AMERICA
Res, 8Resistor, 56R, 1%, 50V, 1606; Resistance:56Ohm; Network Circuit Type:Isolated; No. Of Resistors:8Resistors; Resistor Case/Package:1606 [4016 Metric]; Resistance Tolerance:± 1%; Voltage Rating:50V; Power Rating Per Resistor:- Rohs Compliant: Yes |Yageo YC248-FR-0756RL