Yageo Group YC164-JR-0768RL
Array Chip Resistor Thick Film 68Ohm 5% ISOL Molded 8-Pin 1206 Convex Paper T/R
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group YC164-JR-0768RL.
IHS
Datasheet13 pages2 years ago
element14 APAC
Farnell
Future Electronics
Burklin Elektronik
Inventory History
3 month trend:
+24.96%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
SnapEDA
SymbolFootprint
Download
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Country of OriginMainland China, Taiwan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.20
Introduction Date2005-03-03
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
PanasonicEXB-V8V680JV
Res Thick Film Array 1206 68 Ohm 5% ±200ppm/¦C ISOL 8-Pin Concave SMD Punched Carrier T/R
PanasonicEXB-38V680JV
Res Thick Film Array 68 Ohm 5% 200ppm/C ISOL 8-Pin 1206(4 X 0603) Convex SMD Aut
Res Thick Film Array 68 Ohm 5% 0.25W(1/4W) ±200ppm/C ISOL 8-Pin 1206(4 X 0603) Convex SMD T/R
Res Thick Film Array 68 Ohm 5% 0.25W(1/4W) ±200ppm/C ISOL 8-Pin 1206(4 X 0603) Concave SMD T/R
PanasonicEXB-V8V620JV
Res Thick Film Array 62 Ohm 5% ±200ppm/°C ISOL Molded 8-Pin 1206(4 X 0603) Concave SMD Punched Carrier T/R
Yageo GroupYC164-FR-0768RL
4 ±1% 68Ω 62.5mW ±200ppm/℃ 0603x4 Resistor Networks, Arrays ROHS
Descriptions
Descriptions of Yageo Group YC164-JR-0768RL provided by its distributors.
Avnet Japan
Res Thick Film Array 68 Ohm 5% ±200ppm/C ISOL Epoxy 8-Pin 1206(4 X 0603) Convex SMD Automotive T/R
Resistor network, SMD 1206, 68 Ω, 0.063 W, ±5 %, 4 resistors, YC164-JR-0768RL
YC164 Series 4 Elements 68 Ohms 5 % Case 4 x 0603 SMD Chip Resistor Network
Array/Network Resistor, Isolated, Metal Glaze/thick Film, 0.0625W, 68ohm, 50V, 5% +/-Tol, 200ppm/Cel, Surface Mount, 0612
1206 (3216Metric) Convex Long Side Terminals ARRAY/NETWORK RESISTOR YC164 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm 62.5mW 68Ohm ±200ppm/C
RESISTOR, ISO ARRAY, 4RES, 68OHM 5%, SMD; Resistance:68ohm; Resistance Tolerance:± 5%; Power Rating:62.5mW; Voltage Rating:50V; Temperature Coefficient:± 200ppm/°C; No. of Elements:4; Resistor Case Style:0603; Body Length:3.2mm
RESISTOR ARRAY, ARV241 1206 68R; Resistance:68ohm; Resistance Tolerance:± 5%; Power Rating:63mW; Voltage Rating:50V dc; Series:ARV; Temperature Coefficient:± 200ppm/°C; No. of Elements:4; Resistor Case Style:1206; SVHC:No SVHC; Resistor Element Type:Thick Film Array; Case Style:1206; External Depth:0.6mm; External Length / Height:3.2mm; External Width:1.6mm; Full Power Rating Temperature:70°C; Max Operating Temperature:155°C; Min Temperature Operating:-55°C; Operating Temperature Range:-55°C to +155°C; Reel Quantity:5000; Temperature Coeff. +:200ppm/°C; Temperature Coeff. -:200ppm/°C; Termination Type:SMD; Tolerance, +:5%; Tolerance, -:5%; Voltage Rating AC:50V; Voltage Rating DC:50V; Climatic Category:55/125/56; No. of Pins:2; Power Rating per Element:0.063W