Yageo Group SR1206JR-7T10RL
Res Thick Film 1206 10 Ohm 5% 0.75W(3/4W) ±200ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group SR1206JR-7T10RL.
Farnell
Datasheet11 pages2 years ago
Future Electronics
Inventory History
3 month trend:
+35.21%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
SnapEDA
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
47,768
Authorized Distributors
6
Resistance
10 Ω
10 Ω
10 Ω
Case/Package
Tolerance
5 %
5 %
5 %
Power Rating
750 mW
330 mW
330 mW
Composition
Temperature Coefficient
100 ppm/°C
200 ppm/°C
200 ppm/°C
Supply Chain
Country of OriginMainland China, Taiwan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2019-07-22
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Descriptions
Descriptions of Yageo Group SR1206JR-7T10RL provided by its distributors.
Surge Chip Resistor Automotive Grade Thick Film 1206 10Ohm 5% Paper T/R
SR Series 1206 10 Ohm ±5% 0.75 W ±200 ppm/°C Thick Film Chip Resistor
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.75W, 10ohm, 500V, 5% +/-Tol, 100ppm/Cel, Surface Mount, 1206
Thick Film Resistors - SMD 10Ohms 1/4W 1206 5% AEC-Q200
SMD Resistor 1206 10Ω ±5% 3/4 W ±200ppm/℃