Yageo Group RT1206BRD0733K2L
Fixed Resistor, Thin Film, 0.25W, 33200ohm, 200V, 0.1% +/-Tol, 25ppm/Cel, Surface Mount, 1206
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group RT1206BRD0733K2L.
Future Electronics
Datasheet10 pages3 years ago
Datasheet10 pages3 years ago
Datasheet9 pages3 years ago
Datasheet9 pages6 years ago
Upverter
ODG (Origin Data Global)
Inventory History
3 month trend:
-17.39%
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
39,183
Authorized Distributors
6
Resistance
33.2 kΩ
33.2 kΩ
Case/Package
Tolerance
0.1 %
0.1 %
Power Rating
250 mW
330 mW
Composition
Thin Film
Thin Film
Temperature Coefficient
25 ppm/°C
25 ppm/°C
Supply Chain
Country of OriginMainland China, Taiwan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2008-06-09
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
PanasonicERA8AEB303V
Res Thin Film 1206 30K Ohm 0.1% 1/4W ±25ppm/°C Molded SMD SMD Punched Carrier T/R
PanasonicERA-8AEB3012V
Res Thin Film 1206 30.1K Ohm 0.1% 0.25W(1/4W) ±25ppm/C Pad SMD Automotive T/R
PanasonicERA-8AEB3402V
Res Thin Film 1206 34K Ohm 0.1% 0.25W(1/4W) ±25ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Descriptions
Descriptions of Yageo Group RT1206BRD0733K2L provided by its distributors.
RT Series 1206 0.25 W 33.2 kOhm ±0.1% ±25 ppm/°C SMT Thin Film Chip Resistor
Thin Film Resistors 1/4W 33.2K ohm .1% 25ppm
SMD Resistor 1206 33.2KΩ ±0.1% 250mW ±25ppm/℃