Yageo Group RT0805BRD0775RL
Res Thin Film 0805 75 Ohm 0.1% 0.125W(1/8W) ±25ppm/C Pad SMD T/R
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group RT0805BRD0775RL.
Future Electronics
Datasheet10 pages3 years ago
Datasheet10 pages3 years ago
Datasheet9 pages3 years ago
Datasheet9 pages6 years ago
Upverter
ODG (Origin Data Global)
Inventory History
3 month trend:
-5.54%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
EE Concierge
SymbolFootprint
SnapEDA
SymbolFootprint
Download
Ultra Librarian
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
2,392
Authorized Distributors
6
Resistance
75 Ω
75 Ω
Case/Package
0805
Tolerance
0.1 %
0.1 %
Power Rating
125 mW
125 mW
Composition
Thin Film
Metal Film, Thin Film
Temperature Coefficient
25 ppm/°C
25 ppm/°C
Supply Chain
Country of OriginMainland China, Taiwan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2008-06-09
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Yageo GroupRT0805FRE0775RL
Fixed Resistor, Thin Film, 0.125W, 75ohm, 150V, 1% +/-Tol, 50ppm/Cel, Surface Mount, 0805
PanasonicERJ6ENF75R0V
Res Thick Film 0805 75 Ohm 1% 1/8W ±100ppm/°C Molded SMD Punched Carrier T/R
Fixed Resistor, Metal Glaze/Thick Film, 0.125W, 75ohm, 150V, 1% +/-Tol, Surface Mount, 0805
TE ConnectivityCRG0805F75R
Res Thick Film 0805 75 Ohm 1% 0.125W(1/8W) ±200ppm/C Molded SMD T/R
Resistor Thick Film 0805 75 Ohm 1% 1/8W 100ppm/C Molded SMD Paper T/R
Yageo GroupRC0805FR-0775RL
Res Thick Film 0805 75 Ohm 1% 0.125W(1/8W) ±100ppm/C Pad SMD T/R
Descriptions
Descriptions of Yageo Group RT0805BRD0775RL provided by its distributors.
Fixed Resistor, Thin Film, 0.125W, 75ohm, 150V, 0.1% +/-Tol, 25ppm/Cel, Surface Mount, 0805
RT FIXED RESISTOR 0805 (2012Metric) Chip Resistor ±0.1% ±25ppm/C 75Ohm 0.125W 1/8W
RT Series 0805 0.125 W 75 Ohm ±0.1% ±25 ppm/°C SMT Thin Film Chip Resistor
Res, 75R, 0.1%, 0.125W, Thin Film, 0805; Resistance:75Ohm; Resistance Tolerance:± 0.1%; Power Rating:125Mw; Resistor Case/Package:0805 [2012 Metric]; Resistor Technology:Thin Film; Resistor Type:High Precision, High Stability Rohs Compliant: Yes |Yageo RT0805BRD0775RL