Yageo Group RT0805BRB0761K9L
Fixed Resistor, Thin Film, 0.125W, 61900ohm, 150V, 0.1% +/-Tol, 10ppm/Cel, Surface Mount, 0805
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group RT0805BRB0761K9L.
Future Electronics
Datasheet10 pages3 years ago
Upverter
Inventory History
3 month trend:
-1.28%
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
55,213
Authorized Distributors
6
Resistance
61.9 kΩ
61.9 kΩ
Case/Package
0805
Tolerance
0.1 %
0.1 %
Power Rating
125 mW
125 mW
Composition
Thin Film
Metal Film, Thin Film
Temperature Coefficient
10 ppm/°C
10 ppm/°C
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
TE ConnectivityRN73C2A61K9BTDF
Res Thin Film 0805 61.9K Ohm 0.1% 0.1W(1/10W) ±10ppm/C Pad SMD Medical T/R
PanasonicERA-6ARB683V
Res Thin Film 0805 68K Ohm 0.1% 0.125W ±10ppm/°C Molded SMD Punched Carrier T/R
PanasonicERA-6ARB623V
Res Thin Film 0805 62K Ohm 0.1% 0.125W ±10ppm/°C Molded SMD Punched Carrier T/R
PanasonicERA-6ARB6042V
0805 THIN FILM CHIP RESISTOR / 60.4K OHM, 0.1%, 0805, 10 PPM, 7 INCH REEL
TE Connectivity / AMP1676377-2
Res Thin Film 0805 56.2K Ohm 0.1% 0.1W(1/10W) ±10ppm/C Pad SMD Medical T/R
TE Connectivity / AMP1676383-2
Res Thin Film 0805 59K Ohm 0.1% 1/10W ±10ppm/°C Molded SMD SMD Paper T/R
Descriptions
Descriptions of Yageo Group RT0805BRB0761K9L provided by its distributors.
RES SMD 61.9K OHM 0.1% 1/8W 0805
Thin Film Resistors - SMD 61.9 kOhms 10PPM/C 125mW 0805 10%
SMD Resistor 0805 61.9KΩ ±0.1% 1/8W ±10ppm/℃