Yageo Group RT0603DRE07152KL
100mW Thin Film Resistor ±0.5% ±50ppm/℃ 152kΩ 0603 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group RT0603DRE07152KL.
IHS
Datasheet9 pages6 years ago
Future Electronics
Newark
3 month trend:
-29.77%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
SnapEDA
SymbolFootprint
3DDownload
Introduction Date2009-11-04
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
PanasonicERA-3AED154V
100mW Thin Film Resistor 75V ±0.5% ±25ppm/℃ 150kΩ 0603 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
Yageo GroupRT0603DRD07165KL
Res Thin Film 0603 165K Ohm 0.5% 0.1W(1/10W) ±25ppm/C Pad SMD T/R
Yageo GroupRT0603DRD07140KL
100mW Thin Film Resistor ±0.5% ±25ppm/℃ 140kΩ 0603 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
PanasonicERA-3AED164V
0603 THIN FILM CHIP RESISTOR / 0603 SMD RESISTOR, 0.5%, 25PPM, 160,000 OHM
Yageo GroupRC0603DR-07150KL
General Purpose Chip Resistor Thick Film 0603 150kOhm 0.5% Paper T/R
PanasonicERJ3RED1503V
Res Thick Film 0603 150K Ohm 0.5% 0.1W(1/10W) ±100ppm/C Pad SMD T/R Automotive AEC-Q200
Descriptions
Descriptions of Yageo Group RT0603DRE07152KL provided by its distributors.
High Precision-High Stability Chip Resistor Thin Film 0603 152kOhm 0.5% Paper T/R
Fixed Resistor, Thin Film, 0.1W, 152000ohm, 75V, 0.5% +/-Tol, 50ppm/Cel, Surface Mount, 0603
Res, 152K, 0.5%, 0.1W, Thin Film, 0603 Rohs Compliant: Yes |Yageo RT0603DRE07152KL
0603 (1608Metric) FIXED RESISTOR RT 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm 0.1W 1/10W 152kOhm ±50ppm/C
SMD Resistor 0603 152KΩ ±0.5% 1/10W ±50ppm/℃
0603 152K Ohms 0.5% 50PPM Thin Film Resistor