Yageo Group RT0603DRD073K4L
Res Thin Film 0603 3.4K Ohm 0.5% 0.1W(1/10W) ±25ppm/C Pad SMD T/R
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group RT0603DRD073K4L.
Future Electronics
Datasheet10 pages3 years ago
Datasheet10 pages3 years ago
Datasheet9 pages3 years ago
Upverter
ODG (Origin Data Global)
HQonline
Inventory History
3 month trend:
+0.00%
SymbolFootprint
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
25,407
Authorized Distributors
6
Resistance
3.4 kΩ
3.4 kΩ
Case/Package
0603
Tolerance
0.5 %
0.5 %
Power Rating
100 mW
100 mW
Composition
Thin Film
Metal Film, Thin Film
Temperature Coefficient
25 ppm/°C
25 ppm/°C
Introduction Date2008-07-11
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 6 months ago)
Related Parts
Yageo GroupAT0603DRD073K4L
Fixed Resistor, Thin Film, 0.1W, 3400ohm, 75V, 0.5% +/-Tol, 25ppm/Cel, Surface Mount, 0603
PanasonicERA3AED332V
Res Thin Film 0603 3.3K Ohm 0.5% 0.1W(1/10W) ±25ppm/C Pad SMD Automotive T/R
PanasonicERA-3AED3241V
0603 THIN FILM CHIP RESISTOR / 0603 SMD RESISTOR, 0.5%, 25PPM, 3,240 OHM
Yageo GroupRT0603DRE073K4L
Fixed Resistor, Thin Film, 0.1W, 3400ohm, 75V, 0.5% +/-Tol, 50ppm/Cel, Surface Mount, 0603
PanasonicERJ-PB3D3401V
Res Thick Film 0603 3.4K Ohm 0.5% 0.2W(1/5W) ±50ppm/C Pad SMD T/R Automotive AEC-Q200
Yageo GroupRT0603DRE073K3L
100mW Thin Film Resistor ±0.5% ±50ppm/℃ 3.3kΩ 0603 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
Descriptions
Descriptions of Yageo Group RT0603DRD073K4L provided by its distributors.
High Precision-High Stability Chip Resistor Thin Film 0603 3.4kOhm 0.5% Paper T/R
RT FIXED RESISTOR 0603 (1608Metric) Chip Resistor ±0.5% ±25ppm/C 3.4kOhm 0.1W 1/10W
SMD Resistor 0603 3.4KΩ ±0.5% 1/10W ±25ppm/℃
0603 3.4 kOhms 0.5% 25ppm thin film resistor