Yageo Group RT0603BRD0724RL
100mW Thin Film Resistor 75V ±25ppm/℃ ±0.1% 24Ω 0603 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group RT0603BRD0724RL.
Future Electronics
Datasheet10 pages3 years ago
Datasheet10 pages3 years ago
Datasheet9 pages3 years ago
Datasheet9 pages6 years ago
Upverter
element14 APAC
ODG (Origin Data Global)
Inventory History
3 month trend:
+8.51%
SymbolFootprint
SnapEDA
SymbolFootprint
3DDownload
Stock
4,310
Resistance
24 Ω
24 Ω
Case/Package
0603
Tolerance
0.1 %
0.1 %
Power Rating
100 mW
100 mW
Temperature Coefficient
25 ppm/°C
25 ppm/°C
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
PanasonicERA-3AHD240V
0603 THIN FILM CHIP RESISTOR / 0603 SMD RESISTOR, 0.5%, 50PPM, 24 OHM
Yageo GroupRT0603FRE0724RL
Fixed Resistor, Thin Film, 0.1W, 24ohm, 75V, 1% +/-Tol, 50ppm/Cel, Surface Mount, 0603
Res Thin Film 0603 22 Ohm 1% 1/10W ±50ppm/°C Molded SMD SMD Paper T/R
Yageo GroupRT0603DRD0722RL
100mW Thin Film Resistor ±0.5% ±25ppm/℃ 22Ω 0603 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
Yageo GroupRT0603DRD0722R1L
Fixed Resistor, Thin Film, 0.1W, 22.1ohm, 75V, 0.5% +/-Tol, 25ppm/Cel, Surface Mount, 0603
PanasonicERJ-3EKF24R0V
Res Thick Film 0603 24 Ohm 1% 0.1W ±100ppm/°C Molded SMD Punched Carrier T/R
Descriptions
Descriptions of Yageo Group RT0603BRD0724RL provided by its distributors.
RT Series 0603 0.1 W 24 Ohm ±0.1 % ±25 ppm/°C SMT Thin Film Chip Resistor
RT FIXED RESISTOR 0603 (1608Metric) Chip Resistor ±0.1% ±25ppm/C 24Ohm 0.1W 1/10W
RES SMD 24 OHM 0.1% 1/10W 0603
SMD Resistor 0603 24Ω ±0.1% 1/10W ±25ppm/℃
Res, 24R, 0.1%, 0.1W, Thin Film, 0603; Resistance:24Ohm; Resistance Tolerance:± 0.1%; Power Rating:100Mw; Resistor Case/Package:0603 [1608 Metric]; Resistor Technology:Thin Film; Resistor Type:High Precision, High Stability Rohs Compliant: Yes |Yageo RT0603BRD0724RL