Yageo Group RT0603BRD07243RL
Fixed Resistor, Thin Film, 0.1W, 243ohm, 75V, 0.1% +/-Tol, 25ppm/Cel, Surface Mount, 0603
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group RT0603BRD07243RL.
IHS
3 month trend:
-10.43%
Stock
32,805
Authorized Distributors
5
Resistance
243 Ω
243 Ω
Case/Package
Tolerance
0.1 %
0.1 %
Power Rating
100 mW
100 mW
Temperature Coefficient
25 ppm/°C
25 ppm/°C
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
PanasonicERA-3AEB2430V
Res Thin Film 0603 243 Ohm 0.1% 0.1W(1/10W) ±25ppm/C Pad SMD Automotive T/R
PanasonicERA3AEB221V
Res Thin Film 0603 220 Ohm 0.1% 0.1W ±25ppm/°C Molded SMD Punched Carrier T/R
PanasonicERA3AEB241V
Res Thin Film 0603 240 Ohm 0.1% 0.1W ±25ppm/°C Molded SMD Punched Carrier T/R
Yageo GroupAT0603BRD07249RL
100mW Thin Film Resistor ±25ppm/℃ ±0.1% 249Ω 0603 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
Yageo GroupRT0603BRE07220RL
Fixed Resistor, Thin Film, 0.1W, 220ohm, 75V, 0.1% +/-Tol, 50ppm/Cel, Surface Mount, 0603
Yageo GroupRT0603BRE07250RL
100mW Thin Film Resistor ±50ppm/℃ ±0.1% 250Ω 0603 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
Descriptions
Descriptions of Yageo Group RT0603BRD07243RL provided by its distributors.
0603 (1608Metric) FIXED RESISTOR RT 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm 0.1W 1/10W 243Ohm ±25ppm/C
RES SMD 243 OHM 0.1% 1/10W 0603
Thin Film Resistors - SMD 1/10W 243 ohm .1% 25ppm
SMD Resistor 0603 243Ω ±0.1% 1/10W ±25ppm/℃