Yageo Group RSF100JB-73-5R6
Fixed Resistor, Metal Oxide Film, 1W, 5.6ohm, 350V, 5% +/-Tol, 300ppm/Cel, Through Hole Mount
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group RSF100JB-73-5R6.
IHS
Datasheet18 pages2 years ago
Upverter
Inventory History
3 month trend:
-0.65%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
EE Concierge
Supply Chain
Country of OriginMainland China, Taiwan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.90
Introduction Date2010-12-31
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Stackpole ElectronicsRSF1JT5R60
Fixed Resistor, Metal Oxide Film, 1W, 5.6ohm, 350V, 5% +/-Tol, Through Hole Mount
TE ConnectivityROX3SJ5R6
ROX Neohm FIXED RESISTOR Axial Through Hole Resistor ±5% ±350ppm/C 5.6Ohm 3W
Yageo GroupRSF200JB-73-5R6
Fixed Resistor, Metal Oxide Film, 2W, 5.6ohm, 350V, 5% +/-Tol, 300ppm/Cel, Through Hole Mount
Fixed Resistor, Metal Film, 1W, 5.6ohm, 350V, 5% +/-Tol, 250ppm/Cel, Through Hole Mount
TE ConnectivityCFR50J5R6
Through Hole Carbon Film Resistor, CFR Series, 5.6 ohm, 500 mW, - 5%, 350 V, Axial Leaded
TE Connectivity / AMP4-1623928-0
Fixed Resistor, Thin Film, 0.25W, 5.6ohm, 200V, 5% +/-Tol, 350ppm/Cel, Through Hole Mount
Descriptions
Descriptions of Yageo Group RSF100JB-73-5R6 provided by its distributors.
Flame-Proof Type Metal Oxide Film Resistor 5.6Ohm 1W 5% Axial Bulk
Axial FIXED RESISTOR RSF 0.177Diax0.453L 4.50mmx11.50mm 5.6Ohm 300ppm/C ±5%
Res Metal Oxide 5.6 Ohm 5% 1W ±300ppm/C AXL Bulk
Metal Oxide Resistors 5.6 ohm 5% 1W Metal Oxide Film