Yageo Group RL1206FR-7W0R01L
Res Thick Film 1206 0.01 Ohm 1% 0.5W(1/2W) ±1500ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group RL1206FR-7W0R01L.
IHS
Datasheet9 pages8 years ago
Future Electronics
element14 APAC
Newark
Arrow.cn
Inventory History
3 month trend:
-50.85%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
Component Search Engine
SymbolFootprint
3DDownload
SnapEDA
SymbolFootprint
3DDownload
Ultra Librarian
Supply Chain
Country of OriginMainland China, Taiwan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2005-06-13
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 6 months ago)
Related Parts
TE Connectivity2176055-1
Res High Power Current Sense Thick Film 1206 0.01 Ohm 1% 1/2W ±600ppm/°C Molded Paper T/R
PanasonicERJ8CWFR010V
Res Thick Film 1206 0.01 Ohm 1% 1W ±75ppm/C Pad SMD Automotive T/R
PanasonicERJ-B2CFR01V
Res Thick Film 1206 0.01 Ohm 1% 1W 0ppm/C to 300ppm/C Molded SMD Punched Carrier T/R
Thick Film Resistors 0ppm/℃~+300ppm/℃ ±1% 10mΩ 1206 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
PanasonicERJ8BWFR010V
Res Thick Film 1206 0.01 Ohm 1% 1W ±200ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Res Current Sense Thick Film 1206 10m Ohm 1% 1W ±100ppm/°C Molded Paper T/R
Descriptions
Descriptions of Yageo Group RL1206FR-7W0R01L provided by its distributors.
Res Thick Film 1206 0.01 Ohm 1% 1/2W ±1000ppm/°C Molded SMD SMD Paper T/R
Avnet Japan
500mW Thick Film Resistors ±1500ppm/℃ ±1% 10mΩ 1206 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.5W, 0.01ohm, 0.0707V, 1% +/-Tol, 1500ppm/Cel, Surface Mount, 1206
1206 (3216Metric) FIXED RESISTOR RL 0.122Lx0.063W 3.10mmx1.60mm 0.5W 1/2W 10mOhm ±1500ppm/C
RL Series 1206 0.25 W 0.01 Ohm ±1% ±1500 ppm/°C SMT Low OHMIC Chip Resistor
RESISTOR, 1206 1% 0.01R; Product Range:YAGEO (PHYCOMP) - RL Series Thick Film Chip Resistor; Resistance:0.01ohm; Power Rating:500mW; Resistance Tolerance:± 1%; Resistor Case Style:1206 [3216 Metric]; Resistor Element Material:Thick ;RoHS Compliant: Yes
RESISTOR, 1206 1% 0.01R; Resistance:0.01ohm; Resistance Tolerance:± 1%; Power Rating:500mW; Voltage Rating:200V; Temperature Coefficient:± 1500ppm/°C; Resistor Element Material:Thick Film; Resistor Case Style:1206; Resistor Mounting:SMD; SVHC:No SVHC (20-Jun-2011); External Depth:0.65mm; External Length / Height:3.2mm; External Width:1.7mm; Full Power Rating Temperature:70°C; Lead Spacing:0.4mm; No. of Pins:2; Operating Temperature Max:125°C; Operating Temperature Min:-55°C; Operating Temperature Range:-55°C to +125°C; Package / Case:1206; Reel Quantity:5000; Series:LRC02P; Temperature Coeff. +:1500ppm/°C; Temperature Coeff. -:1500ppm/°C; Termination Type:SMD; Tolerance +:1%; Tolerance -:1%; Voltage Rating V DC:200V