Yageo Group RC2512FK-074R02L
General Purpose Chip Resistor Thick Film 2512 4.02Ohm 1% Emboss T/R
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group RC2512FK-074R02L.
Upverter
Inventory History
3 month trend:
-1.22%
Stock
3,990
Authorized Distributors
4
Resistance
4.02 Ω
4.02 Ω
Case/Package
2512
Tolerance
1 %
1 %
Power Rating
1 W
1 W
Temperature Coefficient
200 ppm/°C
200 ppm/°C
Supply Chain
Country of OriginMainland China, Taiwan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2004-10-06
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Res Thick Film 2512 4.02 Ohm 1% 1W ±200ppm/C Pad SMD T/R Automotive AEC-Q200
Res Thick Film 2512 4.02 Ohm 1% 1W ±100ppm/C Pad SMD T/R Automotive AEC-Q200
Res Thick Film 2512 3.9 Ohm 1% 1W ±100ppm/C Pad SMD T/R Automotive AEC-Q200
Res Thick Film 2512 3.74 Ohm 1% 1W ±200ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Res Thick Film 2512 3.92 Ohm 1% 1W ±200ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Descriptions
Descriptions of Yageo Group RC2512FK-074R02L provided by its distributors.
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 1W, 4.02ohm, 200V, 1% +/-Tol, 200ppm/Cel, Surface Mount, 2512
RC FIXED RESISTOR 2512 (6432Metric) Chip Resistor ±1% ±200ppm/C 4.02Ohm 1W
Thick Film Resistors - SMD 4.02 Ohms 1 W 2512 1%