Yageo Group RC2010FK-073K9L
Res Thick Film 2010 3.9K Ohm 1% 0.75W(3/4W) ±100ppm/C Pad SMD T/R
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group RC2010FK-073K9L.
Newark
Datasheet11 pages2 years ago
Upverter
JRH Electronics
Inventory History
3 month trend:
-2.23%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
EE Concierge
SymbolFootprint
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
46,765
Authorized Distributors
6
Resistance
3.9 kΩ
3.9 kΩ
Case/Package
2010
Tolerance
1 %
1 %
Power Rating
750 mW
750 mW
Composition
Thick Film
Thick Film
Temperature Coefficient
100 ppm/°C
100 ppm/°C
Supply Chain
Country of OriginMainland China, Taiwan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2004-10-04
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Fixed Resistor, Metal Glaze/Thick Film, 0.75W, 4020ohm, 400V, 1% +/-Tol, Surface Mount, 2010
Res Thick Film 2010 4.22K Ohm 1% 0.75W(3/4W) ±100ppm/C Pad SMD T/R Automotive AEC-Q200
PanasonicERJ-12SF4021U
Res Thick Film 2010 4.02K Ohm 1% 0.75W(3/4W) ±100ppm/°C Molded SMD Embossed Carrier T/R
PanasonicERJ-12SF3741U
Res Thick Film 2010 3.74K Ohm 1% 0.75W ±100ppm/°C Molded SMD Embossed Carrier T/R
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.5W, 4020ohm, 200V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Surface Mount, 2010
Yageo GroupAC2010FK-073K65L
Fixed Resistor, Metal Glaze/Thick Film, 0.75W, 3650ohm, 200V, 1% +/-Tol, Surface Mount, 2010
Descriptions
Descriptions of Yageo Group RC2010FK-073K9L provided by its distributors.
General Purpose Chip Resistor Thick Film 2010 3.9kOhm 1% Emboss T/R
RC FIXED RESISTOR 2010 (5025Metric) Chip Resistor ±1% ±100ppm/C 3.9kOhm 0.75W 3/4W
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.75W, 3900ohm, 200V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Surface Mount, 2010
Res, 3K9, 1%, 0.75W, Thick Film, 2010; Resistance:3.9Kohm; Resistance Tolerance:± 1%; Power Rating:750Mw; Resistor Case/Package:2010 [5025 Metric]; Resistor Technology:Thick Film; Resistor Type:General Purpose; Voltage Rating:200V Rohs Compliant: Yes |Yageo RC2010FK-073K9L