Yageo Group RC1218JK-07510RL
Res Thick Film 1218 510 Ohm 5% 1W ±100ppm/C Molded Wide Terminal SMD Embossed T/R
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group RC1218JK-07510RL.
IHS
Datasheet11 pages2 years ago
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
SnapEDA
Footprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Introduction Date2004-10-20
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 6 months ago)
Related Parts
Res Thick Film 1218 560 Ohm 5% 1W ±200ppm/C Conformal Coated Wide Terminal SMD Automotive T/R
Res Thick Film 1218 470 Ohm 1% 1W ±100ppm/C Wide Terminal SMD T/R Automotive AEC-Q200
Yageo GroupRC1218FK-07470RL
Res Thick Film 1218 470 Ohm 1% 1W ±100ppm/C Epoxy Wide Terminal SMD T/R
Yageo GroupRC1218FK-07499RL
RC Series 1218 1 W 499 Ohm ±1% ±100 ppm/°C SMT Thick Film Chip Resistor
Yageo GroupAC1218FK-07560RL
Res Thick Film 1218 560 Ohm 1% 1W ±100ppm/C Wide Terminal SMD Automotive T/R
Descriptions
Descriptions of Yageo Group RC1218JK-07510RL provided by its distributors.
Wide 1812 (4532Metric) 1218 FIXED RESISTOR RC 0.122Lx0.181W 3.10mmx4.60mm 1W 510Ohm ±100ppm/C
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 1W, 510ohm, 200V, 5% +/-Tol, 100ppm/Cel, Surface Mount, 1218