Yageo Group RC1218JK-072R2L
General Purpose Chip Resistor Thick Film 1218 2.2Ohm 5% Emboss T/R
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group RC1218JK-072R2L.
Newark
Datasheet11 pages2 years ago
Datasheet8 pages17 years ago
element14 APAC
Future Electronics
Inventory History
3 month trend:
-15.10%
Stock
40,951
Authorized Distributors
6
Resistance
2.2 Ω
2.2 Ω
2.2 Ω
Case/Package
Tolerance
5 %
5 %
5 %
Power Rating
1 W
1 W
1 W
Temperature Coefficient
200 ppm/°C
200 ppm/°C
200 ppm/°C
Related Parts
Wide 1812 (4532Metric) 1218 FIXED RESISTOR RCL 0.126Lx0.181W 3.20mmx4.60mm 1W 2.2Ohm ±200ppm/C
Wide 1812 (4532Metric) 1218 FIXED RESISTOR RCL 0.126Lx0.181W 3.20mmx4.60mm 1W 2Ohm ±200ppm/C
Res Thick Film 1218 2 Ohm 5% 1W ±200ppm/C Wide Terminal SMD T/R Automotive AEC-Q200
Yageo GroupRC1218FK-072R2L
Res Thick Film 1218 2.2 Ohm 1% 1W ±200ppm/C Wide Terminal SMD T/R
Yageo GroupRC1218FK-072RL
Res Thick Film 1218 2 Ohm 1% 1W ±200ppm/C Wide Terminal SMD T/R
Yageo GroupAC1218FK-072RL
Res Thick Film 1218 2 Ohm 1% 1W ±200ppm/C Epoxy Wide Terminal SMD Automotive T/R
Descriptions
Descriptions of Yageo Group RC1218JK-072R2L provided by its distributors.
Avnet Japan
Wide 1812 (4532Metric) 1218 FIXED RESISTOR RC 0.122Lx0.181W 3.10mmx4.60mm 1W 2.2Ohm 卤200ppm/C
RC Series 1218 1 W 2.2 Ohm ±5% ±200 ppm/°C SMT Thick Film Chip Resistor
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 1W, 2.2ohm, 200V, 5% +/-Tol, 200ppm/Cel, Surface Mount, 1218
SMD Resistor 1812 2.2Ω ±5% 1W ±200ppm/℃
RESISTOR, PRC201 1218 2R2; Resistance:2.2ohm; Resistance Tolerance:± 5%; Power Rating:1W; Voltage Rating:200V; Temperature Coefficient:± 200ppm/°C; Resistor Element Material:Thick Film; Resistor Case Style:1218; Resistor Mounting:SMD; SVHC:No SVHC (20-Jun-2011); External Depth:0.55mm; External Length / Height:4.6mm; External Width:3.05mm; Full Power Rating Temperature:70°C; No. of Pins:2; Operating Temperature Max:155°C; Operating Temperature Min:-55°C; Operating Temperature Range:-55°C to +155°C; Overload Voltage:600V; Package / Case:1218; Reel Quantity:5000; Series:PRC; Tape Width:8mm; Temperature Coeff. +:200ppm/°C; Temperature Coeff. -:200ppm/°C; Termination Type:SMD; Tolerance +:5%; Tolerance -:5%; Voltage Rating V DC:200V