Yageo Group RC1218JK-072K7L
Res Thick Film 1218 2.7K Ohm 5% 1W ±100ppm/C Wide Terminal SMD T/R
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group RC1218JK-072K7L.
IHS
Datasheet11 pages2 years ago
Future Electronics
Inventory History
3 month trend:
+44.35%
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
75,063
Authorized Distributors
6
Resistance
2.7 kΩ
2.7 kΩ
Case/Package
Tolerance
5 %
5 %
Power Rating
1 W
1 W
Composition
Thick Film
Temperature Coefficient
100 ppm/°C
100 ppm/°C
Descriptions
Descriptions of Yageo Group RC1218JK-072K7L provided by its distributors.
Wide 1812 (4532Metric) 1218 FIXED RESISTOR RC 0.122Lx0.181W 3.10mmx4.60mm 1W 2.7kOhm ±100ppm/C
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 1W, 2700ohm, 200V, 5% +/-Tol, 100ppm/Cel, Surface Mount, 1218
RC Series 1218 1 W 2.7 kOhm ±5% ±100 ppm/°C SMT Thick Film Chip Resistor