Yageo Group RC1218FK-07649RL
Res Thick Film 1218 649 Ohm 1% 1W ±100ppm/C Epoxy Wide Terminal SMD T/R
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group RC1218FK-07649RL.
IHS
Datasheet11 pages2 years ago
Future Electronics
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
1
Authorized Distributors
3
Resistance
649 Ω
649 Ω
649 Ω
Case/Package
1218
Tolerance
1 %
1 %
1 %
Power Rating
1 W
1 W
1 W
Composition
Thick Film
Thick Film
Temperature Coefficient
100 ppm/°C
100 ppm/°C
100 ppm/°C
Supply Chain
Country of OriginMainland China, Taiwan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2004-10-20
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Res Thick Film 1218 649 Ohm 1% 1W ±100ppm/C Wide Terminal SMD Automotive T/R
RCL 1218 Wide 1812 (4532Metric) 1218 Chip Resistor ±1% ±100ppm/C 620Ohms 1W
Yageo GroupRC1218JK-07680RL
General Purpose Chip Resistor Thick Film 1218 680Ohm 5% Emboss T/R
Yageo GroupRC1218JK-07620RL
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 1W, 620ohm, 200V, 5% +/-Tol, 100ppm/Cel, Surface Mount, 1218
Descriptions
Descriptions of Yageo Group RC1218FK-07649RL provided by its distributors.
RC Series 1218 1 W 649 Ohm ±1% ±100 ppm/°C SMT Thick Film Chip Resistor
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 1W, 649ohm, 200V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Surface Mount, 1218