Yageo Group RC1218FK-072K7L
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 1W, 2700ohm, 200V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Surface Mount, 1218
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group RC1218FK-072K7L.
IHS
3 month trend:
-50.00%
Stock
12,000
Authorized Distributors
2
Resistance
2.7 kΩ
2.7 kΩ
2.7 kΩ
Case/Package
Tolerance
1 %
1 %
1 %
Power Rating
1 W
1 W
1 W
Temperature Coefficient
100 ppm/°C
100 ppm/°C
100 ppm/°C
Related Parts
Yageo GroupRC1218JK-072K7L
Res Thick Film 1218 2.7K Ohm 5% 1W ±100ppm/C Wide Terminal SMD T/R
Descriptions
Descriptions of Yageo Group RC1218FK-072K7L provided by its distributors.
SMD Resistor 1812 2.7KΩ ±1% 1W ±100ppm/℃
RES 2.7K OHM 1% 1W 1812 WIDE
RC1218FK-072K7L, YAGEO / YAGEO AMERICA
RC1218 2,7K 1% 1W TK100