Yageo Group RC1210JR-079K1L
General Purpose Chip Resistor Thick Film 1210 9.1kOhm 5% Paper T/R
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group RC1210JR-079K1L.
IHS
Stock
23,114
Authorized Distributors
2
Resistance
9.1 kΩ
9.1 kΩ
Case/Package
1210
Tolerance
5 %
5 %
Power Rating
500 mW
500 mW
Temperature Coefficient
100 ppm/°C
100 ppm/°C
Introduction Date2004-10-20
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 5 months ago)
Related Parts
Yageo GroupAC1210JR-0710KL
500mW Thick Film Resistors 200V ±100ppm/℃ ±5% 10kΩ 1210 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
PanasonicERJ-14YJ912U
Thick Film Chip Resistor, 1210, 1/4W 5% 9.1Kohm,
MCR FIXED RESISTOR 1210 (3225Metric) Chip Resistor ±5% ±200ppm/C 9.1kOhm 0.25W 1/4W
PanasonicERJ-P14J912U
Res Thick Film 1210 9.1K Ohm 5% 0.5W ±200ppm/°C Molded SMD Embossed Carrier T/R
RK73B 1210 1210 (3225Metric) Chip Resistor ±5% ±200ppm/C 9.1kOhms 0.5W 1/2W
PanasonicERJ14YJ103U
Res Thick Film 1210 10K Ohm 5% 0.5W(1/2W) ±200ppm/C Pad SMD T/R Automotive AEC-Q200
Descriptions
Descriptions of Yageo Group RC1210JR-079K1L provided by its distributors.
RC FIXED RESISTOR 1210 (3225Metric) Chip Resistor ±5% ±100ppm/C 9.1kOhm 0.5W 1/2W
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.5W, 9100ohm, 200V, 5% +/-Tol, 100ppm/Cel, Surface Mount, 1210
SMD Resistor 1210 9.1KΩ ±5% 0.5W ±100ppm/℃