Yageo Group RC1210FR-07249RL
500mW Thick Film Resistors ±100ppm/℃ ±1% 249Ω 1210 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group RC1210FR-07249RL.
Newark
Datasheet11 pages2 years ago
Future Electronics
Inventory History
3 month trend:
-9.92%
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
Authorized Distributors
6
Resistance
249 Ω
249 Ω
249 Ω
Case/Package
1210
Tolerance
1 %
1 %
1 %
Power Rating
500 mW
500 mW
500 mW
Composition
Thick Film
Thick Film
Temperature Coefficient
100 ppm/°C
100 ppm/°C
100 ppm/°C
Supply Chain
Country of OriginMainland China, Taiwan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2004-10-20
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 7 months ago)
Related Parts
PanasonicERJ-14NF2490U
Res Thick Film 1210 249 Ohm 1% 0.5W ±100ppm/°C Molded SMD Embossed Carrier T/R
PanasonicERJ-14NF2550U
Res Thick Film 1210 255 Ohm 1% 0.5W ±100ppm/°C Molded SMD Embossed Carrier T/R
Fixed Resistor, Metal Glaze/Thick Film, 0.5W, 261ohm, 200V, 1% +/-Tol, Surface Mount, 1210
Res Thick Film 1210 240 Ohm 1% 0.5W(1/2W) ±100ppm/°C Molded SMD Embossed Carrier T/R
Fixed Resistor, Metal Glaze/Thick Film, 0.5W, 237ohm, 200V, 1% +/-Tol, Surface Mount, 1210
Descriptions
Descriptions of Yageo Group RC1210FR-07249RL provided by its distributors.
Res Thick Film 1210 249 Ohm 1% 0.5W(1/2W) ±100ppm/C Pad SMD T/R
RC Series 1210 0.5 W 249 Ohm ±1% ±100 ppm/°C SMT Thick Film Chip Resistor
General Purpose Chip Resistor Thick Film 1210 249Ohm 1% Paper T/R
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.5W, 249ohm, 200V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Surface Mount, 1210
1210 (3225Metric) FIXED RESISTOR RC 0.122Lx0.102W 3.10mmx2.60mm 0.5W 1/2W 249Ohm ±100ppm/C
Res, 249R, 1%, 0.5W, Thick Film, 1210; Resistance:249Ohm; Resistance Tolerance:± 1%; Power Rating:500Mw; Resistor Case/Package:1210 [3225 Metric]; Resistor Technology:Thick Film; Resistor Type:General Purpose; Voltage Rating:200V Rohs Compliant: Yes |Yageo RC1210FR-07249RL