Yageo Group RC1206JR-07360KL
Res Thick Film 1206 360K Ohm 5% 0.25W(1/4W) ±100ppm/C Pad SMD T/R
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group RC1206JR-07360KL.
Future Electronics
DigiKey
Inventory History
3 month trend:
-6.46%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Stock
58,789
Resistance
360 kΩ
360 kΩ
360 kΩ
Tolerance
5 %
5 %
5 %
Power Rating
250 mW
250 mW
250 mW
Temperature Coefficient
100 ppm/°C
100 ppm/°C
100 ppm/°C
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 1 month ago)
Related Parts
Yageo GroupAC1206JR-07360KL
250mW Thick Film Resistors 200V ±100ppm/℃ ±5% 360kΩ 1206 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
Yageo GroupAC1206JR-07330KL
Res Thick Film 1206 330K Ohm 5% 0.25W(1/4W) ±100ppm/°C Pad SMD T/R Automotive AEC-Q200
Fixed Resistor, Metal Glaze/Thick Film, 0.25W, 360000ohm, 200V, 5% +/-Tol, Surface Mount, 1206
PanasonicERJ-8GEYJ364V
Thick Film Chip Res, 1206, 1/8W 5% 360Kohm, 7 inc
Res Thick Film 1206 330K Ohm 5% 0.25W(1/4W) ±200ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Res Thick Film 1206 390K Ohm 5% 0.25W(1/4W) ±200ppm/C Pad SMD T/R Automotive AEC-Q200
Descriptions
Descriptions of Yageo Group RC1206JR-07360KL provided by its distributors.
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.25W, 360000ohm, 200V, 5% +/-Tol, 100ppm/Cel, Surface Mount, 1206
1206 (3216Metric) FIXED RESISTOR RC 0.122Lx0.063W 3.10mmx1.60mm 0.25W 1/4W 360kOhm ±100ppm/C
RC Series 1206 0.25 W 360 kOhm ±5% ±100 ppm/°C SMT Thick Film Chip Resistor
Chip Resistor; SMD; 1206; 360K; 5%; 1/4W