Yageo Group RC1206FR-078R87L
250mW Thick Film Resistors 200V ±1% ±200ppm/℃ 8.87Ω 1206 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group RC1206FR-078R87L.
Upverter
Future Electronics
3 month trend:
-1.30%
Stock
30,230
Resistance
8.87 Ω
8.87 Ω
8.87 Ω
Case/Package
1206
Tolerance
1 %
1 %
1 %
Power Rating
250 mW
250 mW
250 mW
Temperature Coefficient
200 ppm/°C
200 ppm/°C
200 ppm/°C
Related Parts
Res Thick Film 1206 9.1 Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±200ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.25W, 9.31ohm, 200V, 1% +/-Tol, 200ppm/Cel, Surface Mount, 1206
Yageo GroupAC1206FR-078R2L
Res Thick Film 1206 8.2 Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±200ppm/C Pad SMD T/R Automotive AEC-Q200
Res Thick Film 1206 9.09 Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±200ppm/C Pad SMD T/R Automotive
Yageo GroupAC1206FR-079R1L
250mW Thick Film Resistors 200V ±1% ±200ppm/℃ 9.1Ω 1206 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
Yageo GroupAC1206FR-078R06L
Fixed Resistor, Metal Glaze/Thick Film, 0.25W, 8.06ohm, 200V, 1% +/-Tol, Surface Mount, 1206
Descriptions
Descriptions of Yageo Group RC1206FR-078R87L provided by its distributors.
Res Thick Film 1206 8.87 Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±200ppm/C Epoxy Pad SMD T/R
RC_L Series 1206 0.25 W 8.87 Ohm ±1% ±100 ppm/°C SMT Thick Film Chip Resistor
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.25W, 8.87ohm, 200V, 1% +/-Tol, 200ppm/Cel, Surface Mount, 1206
1206 (3216Metric) FIXED RESISTOR RC 0.122Lx0.063W 3.10mmx1.60mm 0.25W 1/4W 8.87Ohm ±200ppm/C