Yageo Group AC1206FR-079R1L
250mW Thick Film Resistors 200V ±1% ±200ppm/℃ 9.1Ω 1206 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group AC1206FR-079R1L.
Farnell
Future Electronics
Inventory History
3 month trend:
+39.83%
Resistance
9.1 Ω
9.1 Ω
9.1 Ω
Tolerance
1 %
1 %
1 %
Power Rating
250 mW
250 mW
250 mW
Temperature Coefficient
200 ppm/°C
200 ppm/°C
200 ppm/°C
Related Parts
Yageo GroupRC1206FR-079R1L
RC Series 1206 0.25 W 9.1 Ohm ±1% ±100 ppm/°C SMT Thick Film Chip Resistor
Res Thick Film 1206 9.1 Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±200ppm/C Pad SMD Automotive T/R
RES LOW RESISTANCE 1206 9.1 OHM 1/4W 1% SMD
Yageo GroupRC1206FR-0710RL
Res Thick Film 1206 10 Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±200ppm/C Pad SMD T/R
Yageo GroupRC1206FR-078R2L
250mW Thick Film Resistors 200V ±1% ±200ppm/℃ 8.2Ω 1206 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
Res Thick Film 1206 9.09 Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±200ppm/C Pad SMD T/R Automotive
Descriptions
Descriptions of Yageo Group AC1206FR-079R1L provided by its distributors.
Fixed Resistor, Metal Glaze/Thick Film, 0.25W, 9.1ohm, 200V, 1% +/-Tol, Surface Mount, 1206
Chip Resistor Automotive Grade Thick Film 1206 9.1Ohm 1% Paper T/R
1206 (3216Metric) FIXED RESISTOR AC 0.122Lx0.063W 3.10mmx1.60mm 0.25W 1/4W 9.1Ohm ±200ppm/C
Thick Film Resistors - SMD 9.1Ohms 1/4W 1206 1% AEC-Q200
Res, 9R1, 1%, 0.25W, Thick Film, 1206; Resistance:9.1Ohm; Resistance Tolerance:± 1%; Power Rating:250Mw; Resistor Case/Package:1206 [3216 Metric]; Resistor Technology:Thick Film; Resistor Type:General Purpose; Voltage Rating:200V Rohs Compliant: Yes |Yageo AC1206FR-079R1L