Yageo Group RC1206FR-078R45L
250mW Thick Film Resistors 200V ±1% ±200ppm/℃ 8.45Ω 1206 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group RC1206FR-078R45L.
Upverter
TME
3 month trend:
-41.10%
Stock
32,606
Resistance
8.45 Ω
8.45 Ω
8.45 Ω
Case/Package
Tolerance
1 %
1 %
1 %
Power Rating
250 mW
250 mW
250 mW
Temperature Coefficient
200 ppm/°C
200 ppm/°C
200 ppm/°C
Related Parts
Yageo GroupAC1206FR-078R2L
Res Thick Film 1206 8.2 Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±200ppm/C Pad SMD T/R Automotive AEC-Q200
Res Thick Film 1206 9.1 Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±200ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Res Thick Film 1206 9.09 Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±200ppm/C Pad SMD T/R Automotive
Yageo GroupAC1206FR-079R1L
250mW Thick Film Resistors 200V ±1% ±200ppm/℃ 9.1Ω 1206 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
Yageo GroupAC1206FR-078R06L
Fixed Resistor, Metal Glaze/Thick Film, 0.25W, 8.06ohm, 200V, 1% +/-Tol, Surface Mount, 1206
Res Thick Film 1206 8.45 Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±100ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Descriptions
Descriptions of Yageo Group RC1206FR-078R45L provided by its distributors.
Res Thick Film 1206 8.45 Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±200ppm/C Pad SMD T/R
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.25W, 8.45ohm, 200V, 1% +/-Tol, 200ppm/Cel, Surface Mount, 1206
1206 (3216Metric) FIXED RESISTOR RC 0.122Lx0.063W 3.10mmx1.60mm 0.25W 1/4W 8.45Ohm ±200ppm/C
Thick Film Resistors - SMD 8.45Ohms 1/4W 1206 1%