Yageo Group RC1206FR-075M49L
250mW Thick Film Resistors 200V ±100ppm/℃ ±1% 5.49MΩ 1206 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group RC1206FR-075M49L.
Upverter
HQonline
Stock
200
Authorized Distributors
2
Resistance
5.49 MΩ
5.49 MΩ
5.49 MΩ
Tolerance
1 %
1 %
1 %
Power Rating
250 mW
250 mW
250 mW
Temperature Coefficient
100 ppm/°C
100 ppm/°C
100 ppm/°C
Related Parts
Fixed Resistor, Metal Glaze/Thick Film, 0.25W, 5490000ohm, 200V, 1% +/-Tol, Surface Mount, 1206
Fixed Resistor, Metal Glaze/Thick Film, 0.25W, 5600000ohm, 200V, 1% +/-Tol, Surface Mount, 1206
Res Thick Film 1206 5.11M Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±100ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Fixed Resistor, Metal Glaze/Thick Film, 0.25W, 4990000ohm, 200V, 1% +/-Tol, Surface Mount, 1206
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.25W, 4990000ohm, 200V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Surface Mount, 1206
Yageo GroupAC1206FR-075M1L
250mW Thick Film Resistors 200V ±100ppm/℃ ±1% 5.1MΩ 1206 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
Descriptions
Descriptions of Yageo Group RC1206FR-075M49L provided by its distributors.
RC FIXED RESISTOR 1206 (3216Metric) Chip Resistor ±1% ±100ppm/C 5.49MOhm 0.25W 1/4W
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.25W, 5490000ohm, 200V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Surface Mount, 1206
Thick Film Resistors - SMD 5.49mOhms 1/4W 1206 1%
RES SMD 5.49M OHM 1% 1/4W 1206