Yageo Group RC1206FR-074M12L
Res Thick Film 1206 4.12M Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±100ppm/C Pad SMD T/R
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group RC1206FR-074M12L.
3 month trend:
-1.80%
Stock
77,048
Authorized Distributors
6
Resistance
4.12 MΩ
4.12 MΩ
4.12 MΩ
Case/Package
1206
Tolerance
1 %
1 %
1 %
Power Rating
250 mW
250 mW
250 mW
Temperature Coefficient
100 ppm/°C
100 ppm/°C
100 ppm/°C
Related Parts
Res Thick Film 1206 3.74M Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±100ppm/C Pad SMD T/R Automotive AEC-Q200
Res Thick Film 1206 4.02M Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±100ppm/C Pad SMD T/R Automotive AEC-Q200
Fixed Resistor, Metal Glaze/Thick Film, 0.25W, 4530000ohm, 200V, 1% +/-Tol, Surface Mount, 1206
Fixed Resistor, Metal Glaze/Thick Film, 0.25W, 4420000ohm, 200V, 1% +/-Tol, Surface Mount, 1206
Yageo GroupAC1206FR-073M9L
Fixed Resistor, Metal Glaze/Thick Film, 0.25W, 3900000ohm, 200V, 1% +/-Tol, Surface Mount, 1206
Res Thick Film 1206 4.12M Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±200ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Descriptions
Descriptions of Yageo Group RC1206FR-074M12L provided by its distributors.
250mW Thick Film Resistors 200V ±100ppm/℃ ±1% 4.12MΩ 1206 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
RC FIXED RESISTOR 1206 (3216Metric) Chip Resistor ±1% ±100ppm/C 4.12MOhm 0.25W 1/4W
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.25W, 4120000ohm, 200V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Surface Mount, 1206
Thick Film Resistors - SMD 4.12mOhms 1/4W 1206 1%