Yageo Group AC1206FR-073M9L
Fixed Resistor, Metal Glaze/Thick Film, 0.25W, 3900000ohm, 200V, 1% +/-Tol, Surface Mount, 1206
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group AC1206FR-073M9L.
3 month trend:
+0.00%
Stock
32,875
Authorized Distributors
5
Resistance
3.9 MΩ
3.9 MΩ
3.9 MΩ
Tolerance
1 %
1 %
1 %
Power Rating
250 mW
250 mW
250 mW
Temperature Coefficient
100 ppm/°C
100 ppm/°C
100 ppm/°C
Related Parts
Yageo GroupRC1206FR-073M9L
250mW Thick Film Resistors 200V ±100ppm/℃ ±1% 3.9MΩ 1206 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
Res Thick Film 1206 3.9M Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±100ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Res Thick Film 1206 3.74M Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±100ppm/C Pad SMD T/R Automotive AEC-Q200
Res Thick Film 1206 4.02M Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±100ppm/C Pad SMD T/R Automotive AEC-Q200
Yageo GroupRC1206FR-073M92L
Res Thick Film 1206 3.92M Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±100ppm/C Pad SMD T/R
Yageo GroupRC1206FR-074M02L
Res Thick Film 1206 4.02M Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±100ppm/C Pad SMD T/R
Descriptions
Descriptions of Yageo Group AC1206FR-073M9L provided by its distributors.
AC FIXED RESISTOR 1206 (3216Metric) Chip Resistor ±1% ±100ppm/C 3.9MOhm 0.25W 1/4W
Thick Film Resistors - SMD 3.9 MOhms 250 mW 1206 1% AEC-Q200
SMD Resistor 1206 3.9MΩ ±1% 250mW ±100ppm/℃