Yageo Group RC1206FR-072R15L
Res Thick Film 1206 2.15 Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±200ppm/C Pad SMD T/R
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group RC1206FR-072R15L.
Future Electronics
TME
3 month trend:
+267%
SymbolFootprint
SnapEDA
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
19,881
Authorized Distributors
6
Resistance
2.15 Ω
2.15 Ω
Case/Package
1206
Tolerance
1 %
1 %
Power Rating
250 mW
250 mW
Composition
Thick Film
Thick Film
Temperature Coefficient
200 ppm/°C
200 ppm/°C
Introduction Date2004-09-22
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 6 months ago)
Related Parts
Res Thick Film 1206 2.15 Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±200ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Yageo GroupAC1206FR-072R2L
Res Thick Film 1206 2.2 Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±200ppm/C Pad SMD T/R Automotive AEC-Q200
Res Thick Film 1206 2.2 Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±200ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Yageo GroupAC1206FR-072RL
Res Thick Film 1206 2 Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±200ppm/C Pad SMD T/R Automotive AEC-Q200
250mW Thick Film Resistors 200V ±1% ±200ppm/℃ 2Ω 1206 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
CRCW Series 1206 0.25 W 2.2 Ohm ±1 % ±200 ppm/K SMT Thick Film Chip Resistor
Descriptions
Descriptions of Yageo Group RC1206FR-072R15L provided by its distributors.
RC Series 1206 0.25 W 2.15 Ohm ±1% ±200 ppm/°C SMT Thick Film Chip Resistor
RC FIXED RESISTOR 1206 (3216Metric) Chip Resistor ±1% ±200ppm/C 2.15Ohm 0.25W 1/4W
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.25W, 2.15ohm, 200V, 1% +/-Tol, 200ppm/Cel, Surface Mount, 1206