Yageo Group RC1206FR-072K26L
Res Thick Film 1206 2.26K Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±100ppm/C Pad SMD T/R
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group RC1206FR-072K26L.
Future Electronics
TME
3 month trend:
+0.21%
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
Authorized Distributors
6
Resistance
2.26 kΩ
2.26 kΩ
2.26 kΩ
Case/Package
1206
Tolerance
1 %
1 %
1 %
Power Rating
250 mW
250 mW
250 mW
Composition
Thick Film
Thick Film
Temperature Coefficient
100 ppm/°C
100 ppm/°C
100 ppm/°C
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 6 months ago)
Related Parts
Yageo GroupAC1206FR-072K2L
Res Thick Film 1206 2.2K Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±100ppm/C Pad SMD T/R Automotive AEC-Q200
Fixed Resistor, Metal Glaze/Thick Film, 0.25W, 2210ohm, 200V, 1% +/-Tol, Surface Mount, 1206
Res Thick Film 1206 2.21K Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±100ppm/C Pad SMD Automotive T/R
PanasonicERJ-8ENF2211V
Res Thick Film 1206 2.21K Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±100ppm/°C Molded SMD Punched Carrier T/R
Descriptions
Descriptions of Yageo Group RC1206FR-072K26L provided by its distributors.
RC FIXED RESISTOR 1206 (3216Metric) Chip Resistor ±1% ±100ppm/C 2.26kOhm 0.25W 1/4W
Res, 2K26, 1%, 0.25W, 1206, Thick Film Rohs Compliant: Yes |Yageo RC1206FR-072K26L
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.25W, 2260ohm, 200V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Surface Mount, 1206
RC Series 1206 0.25 W 2.26 kOhm ±1% ±100 ppm/°C SMT Thick Film Chip Resistor