Yageo Group RC1206FR-071R07L
250mW Thick Film Resistors 200V ±1% ±200ppm/℃ 1.07Ω 1206 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group RC1206FR-071R07L.
3 month trend:
-74.69%
SymbolFootprint
SnapEDA
Stock
27,846
Authorized Distributors
3
Resistance
1.07 Ω
1.07 Ω
Case/Package
Tolerance
1 %
1 %
Power Rating
250 mW
250 mW
Temperature Coefficient
200 ppm/°C
200 ppm/°C
Related Parts
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.25W, 1.07ohm, 200V, 1% +/-Tol, 200ppm/Cel, Surface Mount, 1206
250mW Thick Film Resistors ±1% ±200ppm/℃ 1Ω 1206 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
Yageo GroupAC1206FR-071RL
Res Thick Film 1206 1 Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±200ppm/C Pad SMD T/R Automotive AEC-Q200
Res Thick Film 1206 1.1 Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±200ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Resistor Thick Film 1206 1 Ohm 1% 1/4 Watt ±200ppm °C Surface Mount Punched Paper Tape and Reel
Res Thick Film 1206 1.1 Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±200ppm/C Pad SMD T/R Automotive AEC-Q200
Descriptions
Descriptions of Yageo Group RC1206FR-071R07L provided by its distributors.
1206 (3216Metric) FIXED RESISTOR RC 0.122Lx0.063W 3.10mmx1.60mm 0.25W 1/4W 1.07Ohm ±200ppm/C
Thick Film Resistors - SMD 1.07Ohms 1/4W 1206 1%