Yageo Group RC0805FR-138K2L
Res Thick Film 0805 8.2K Ohm 1% 0.125W(1/8W) ±100ppm/C Pad SMD T/R
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group RC0805FR-138K2L.
IHS
Datasheet11 pages2 years ago
Future Electronics
Inventory History
3 month trend:
-28.11%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
SnapEDA
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Authorized Distributors
6
Resistance
8.2 kΩ
8.2 kΩ
8.2 kΩ
Tolerance
1 %
1 %
1 %
Power Rating
125 mW
125 mW
125 mW
Temperature Coefficient
100 ppm/°C
100 ppm/°C
100 ppm/°C
Introduction Date2004-09-22
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Yageo GroupRC0805JR-078K2L
RC Series 0805 0.125 W 8.2 kOhm ±5% ±100 ppm/°C SMT Thick Film Chip Resistor
Yageo GroupRC0805JR-138K2L
Res Thick Film 0805 8.2K Ohm 5% 0.125W(1/8W) ±100ppm/C Pad SMD T/R
Yageo GroupRC0805JR-077K5L
125mW Thick Film Resistors 150V ±100ppm/℃ ±5% 7.5kΩ 0805 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
Descriptions
Descriptions of Yageo Group RC0805FR-138K2L provided by its distributors.
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.125W, 8200ohm, 150V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Surface Mount, 0805
Thick Film Resistors - SMD 8.2kOhms 1/8W 0805 1%
FIXED RESISTOR Chip Resistor 1% 100ppm/C 8.2kOhm 125mW