Yageo Group RC0805FR-074M22L
125mW Thick Film Resistors 150V ±100ppm/℃ ±1% 4.22MΩ 0805 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group RC0805FR-074M22L.
IHS
Datasheet11 pages2 years ago
Upverter
DigiKey
Inventory History
3 month trend:
-0.37%
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
58,752
Authorized Distributors
5
Resistance
4.22 MΩ
4.22 MΩ
4.22 MΩ
Case/Package
0805
Tolerance
1 %
1 %
1 %
Power Rating
125 mW
125 mW
125 mW
Composition
Thick Film
Thick Film
Temperature Coefficient
100 ppm/°C
100 ppm/°C
100 ppm/°C
Supply Chain
Country of OriginMainland China, Taiwan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2004-09-22
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 6 months ago)
Related Parts
Res Thick Film 0805 3.9M Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±400ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Yageo GroupRC0805JR-073M9L
125mW Thick Film Resistors 150V ±100ppm/℃ ±5% 3.9MΩ 0805 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
Yageo GroupRC0805JR-074M3L
Res Thick Film 0805 4.3M Ohm 5% 0.125W(1/8W) ±100ppm/C Pad SMD T/R
Res Thick Film 0805 4.3M Ohm 5% 0.125W(1/8W) ±200ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Res Thick Film 0805 4.3M Ohm 5% 0.25W(1/4W) ±400ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Res Thick Film 0805 3.9M Ohm 5% 0.25W(1/4W) ±400ppm/C Pad SMD T/R Automotive AEC-Q200
Descriptions
Descriptions of Yageo Group RC0805FR-074M22L provided by its distributors.
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.125W, 4220000ohm, 150V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Surface Mount, 0805
0805 (2012Metric) FIXED RESISTOR RC 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm 0.125W 1/8W 4.22MOhm ±100ppm/C
Thick Film Resistors - SMD 4.22mOhms 1/8W 0805 1%