Yageo Group RC0603FR-1018K7L
Fixed Resistor, Metal Glaze/Thick Film, 0.1W, 18700ohm, 75V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Surface Mount, 0603
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group RC0603FR-1018K7L.
3 month trend:
+0.00%
Authorized Distributors
3
Resistance
18.7 kΩ
18.7 kΩ
18.7 kΩ
Tolerance
1 %
1 %
1 %
Power Rating
100 mW
100 mW
100 mW
Temperature Coefficient
100 ppm/°C
100 ppm/°C
100 ppm/°C
Related Parts
Yageo GroupAC0603FR-0718K7L
Res Thick Film 0603 18.7K Ohm 1% 0.1W(1/10W) ±100ppm/C Pad SMD Automotive T/R
SMD Chip Resistor, 18.7 kOhm, ± 1%, 100 mW, 0603 [1608 Metric], Thick Film, General Purpose
Yageo GroupAC0603FR-0717K4L
Res Thick Film 0603 17.4K Ohm 1% 0.1W(1/10W) ±100ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Res Thick Film 0603 20K Ohm 1% 0.1W(1/10W) ±100ppm/C Pad SMD T/R Automotive AEC-Q200
Res Thick Film 0603 20K Ohm 1% 0.1W(1/10W) ±100ppm/C Pad SMD T/R Automotive
Descriptions
Descriptions of Yageo Group RC0603FR-1018K7L provided by its distributors.
Thick Film Resistors - SMD 18.7kOhms 1/10W 0603 1%
18.7K¦¸ ¡À1% 100mW ¡À100ppm/¡æ 0603 1.6mm*800¦Ìm*550¦Ìm