Yageo Group RC0603FR-072M37L
100mW Thick Film Resistors 75V ±100ppm/℃ ±1% 2.37MΩ 0603 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group RC0603FR-072M37L.
IHS
Datasheet11 pages2 years ago
Upverter
Future Electronics
HQonline
_legacy Avnet
Inventory History
3 month trend:
+226%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
EE Concierge
SymbolFootprint
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
Authorized Distributors
6
Resistance
2.37 MΩ
2.37 MΩ
2.37 MΩ
Case/Package
0603
Tolerance
1 %
1 %
1 %
Power Rating
100 mW
100 mW
100 mW
Composition
Thick Film
Thick Film
Temperature Coefficient
100 ppm/°C
100 ppm/°C
100 ppm/°C
Related Parts
Res Thick Film 0603 2.37M Ohm 1% 0.1W(1/10W) ±100ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Res Thick Film 0603 2.37M Ohm 1% 0.1W(1/10W) ±200ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Res Thick Film 0603 2.2M Ohm 1% 0.1W(1/10W) ±200ppm/C Pad SMD T/R Automotive AEC-Q200
Res Thick Film 0603 2.2M Ohm 1% 0.1W(1/10W) ±100ppm/°C Pad SMD T/R Automotive AEC-Q200
Res Thick Film 0603 2.15M Ohm 1% 0.1W(1/10W) ±100ppm/C Pad SMD T/R Automotive AEC-Q200
Yageo GroupAC0603FR-072M2L
Descriptions
Descriptions of Yageo Group RC0603FR-072M37L provided by its distributors.
Res, 2M37, 1%, 0.1W, 0603, Thick Film Rohs Compliant: Yes |Yageo RC0603FR-072M37L
Fixed Resistor, Metal Glaze/Thick Film, 0.1W, 2370000ohm, 75V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Surface Mount, 0603
0603 (1608Metric) FIXED RESISTOR RC 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm 0.1W 1/10W 2.37MOhm ±100ppm/C
Thick Film Resistors - SMD 2.37 MOhms 100 mW 0603 1%
SMD Resistor 0603 2.37MΩ ±1% 1/10W ±100ppm/℃