Yageo Group RC0603DR-0733KL
General Purpose Chip Resistor Thick Film 0603 33kOhm 0.5% Paper T/R
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group RC0603DR-0733KL.
IHS
Datasheet11 pages2 years ago
Future Electronics
Inventory History
3 month trend:
+17.38%
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 months ago)
Related Parts
PanasonicERJ3RBD3302V
Res Thick Film 0603 33K Ohm 0.5% 0.1W(1/10W) ±50ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Yageo GroupRT0603DRE0733KL
Res Thin Film 0603 33K Ohm 0.5% 0.1W(1/10W) ±50ppm/C Pad SMD T/R
PanasonicERJ3RBD3002V
Res Thick Film 0603 30K Ohm 0.5% 0.063W ±50ppm/°C Molded SMD Punched Carrier T/R
Res Thick Film 0603 36K Ohm 0.5% 0.1W(1/10W) ±50ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Yageo GroupRT0603DRE0734K8L
Fixed Resistor, Thin Film, 0.1W, 34800ohm, 75V, 0.5% +/-Tol, 50ppm/Cel, Surface Mount, 0603
Yageo GroupRT0603DRE0732K4L
Fixed Resistor, Thin Film, 0.1W, 32400ohm, 75V, 0.5% +/-Tol, 50ppm/Cel, Surface Mount, 0603
Descriptions
Descriptions of Yageo Group RC0603DR-0733KL provided by its distributors.
RC FIXED RESISTOR 0603 (1608Metric) Chip Resistor ±0.5% ±100ppm/C 33kOhm 0.1W 1/10W
Fixed Resistor, Metal Glaze/Thick Film, 0.1W, 33000ohm, 75V, 0.5% +/-Tol, 100ppm/Cel, Surface Mount, 0603
Thick Film Resistor 33K Ohm, 0.5% Tol, 0603