Yageo Group PF2512FKF070R008L
Fixed Resistor, Metal Foil, 1W, 0.008ohm, 0.0894V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Surface Mount, 2512
Obsolete
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group PF2512FKF070R008L.
IHS
Datasheet10 pages14 years ago
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
SnapEDA
SymbolFootprint
Download
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 5 months ago)
Related Parts
PanasonicERJM1WSF8M0U
Res Thick Film 2512 0.008 Ohm 1% 1W Molded SMD Embossed Carrier T/R
PanasonicERJMP4MF8M0U
Res Metal Plate 2512 0.008 Ohm 1% 1W ±75ppm/C Pad SMD T/R Automotive
PanasonicERJ-MS4HF8M0U
Res Metal Alloy 2512 8m Ohm 1% 2W ±75ppm/°C Molded SMD Embossed Carrier T/R
Fixed Resistor, 2W, 0.008ohm, 1% +/-Tol, 50ppm/Cel, Surface Mount, 2512
Fixed Resistor, Metal Film, 2W, 0.008ohm, 0.1265V, 1% +/-Tol, 50ppm/Cel, Surface Mount, 2512
1W Thin Film Resistor ±50ppm/℃ ±1% 8mΩ 2512 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
Descriptions
Descriptions of Yageo Group PF2512FKF070R008L provided by its distributors.
2512 (6432Metric) FIXED RESISTOR PF 0.254Lx0.128W 6.45mmx3.25mm 8mOhm ±100ppm/C ±1%
RES SMD 0.008 OHM 1% 1W 2512
Current Sense Resistors - SMD 0.008 Ohm 1% 1W 100ppm